Skip to content
 

Apgaismojums vannas istabā


Apgaismojums vannas istabā (24)Mūsdienu dizaineri uzskata, ka vannas istabai jābūt visapgaismotākajai telpai dzīvoklī vai mājā. Neatkarīgi no šīs telpas izmēriem, cilvēks tajā pavada diezgan daudz laika. Prakse rāda, ka cerēt tikai uz dienas gaismu, pat, ja telpā ir logs, nav ieteicams. Tā, kā likums, ir par maz, lai apgaismojums vannas  istabā būtu pilnvērtīgs.

Skaistums prasa līdzekļus. Lai vaigi būtu gludi noskūti, un sieviešu acis akurāti un skaisti uzkrāsotas, nepieciešama gaisma. Daudz gaismas un pareizi izvietoti gaismas avoti.

Viens no galvenajiem apgaismojuma principiem ir tā sadalīšana trīs līmeņos: zemākajā – no 0 līdz 40 cm; vidējā (darba) – apmēram 75 cm augstumā no grīdas un augšējā – izvietotā virs 180 cm. Izdevies apgaismojums ir pilnībā atkarīgs no pareiza gaismas avotu izvietojuma visos šajos trijos līmeņos, neatkarīgi no telpas tipa un lieluma. Attiecībā uz vannas istabu tas izskatās sekojoši.

Griestu (augšējais) apgaismojums

Ir gadījumi, kad vannas istabā iztiek ar vienu vienīgu gaismas avotu. Tāds variants ir efektīvs tikai izteikti mazām vannas istabas telpām. Lai plašā vannas istabā apgaismojums būtu vienmērīgs, izvieto vairākus gaismas avotus.

Apgaismojums vannas istabā (18)Apgaismojums vannas istabāModern-Bathroom-Lighting-Fixtures-IdeasRemodeling-Suite-Bathroom-Lighting-Design-Ideas

Jo vairāk gaismas avotu, jo mazāka var būt to jauda un, līdz ar to, arī gabarīti. Daudzpozīciju apgaismojumu ierīko ar mazu gaismas avotu palīdzību un visbiežāk tamdēļ tiek izmantotas halogēna lampas. Halogēna gaismas avoti ir gan iebūvējamie, gan vaļējie. Iebūvējamie domāti piekārto griestu konstrukcijām, pie tam griestu materiāls var būt jebkāds. Šāda gaismas avota staru kūlis visbiežāk tiek vērsts uz grīdu, kas vannas istabas telpā ne vienmēr ir racionāli. Lai ar šādu paņēmienu radītu kopēju telpas apgaismojumu, vairāk piemēroti ir gaismas avoti ar regulējamu gaismas virziena leņķi.

Gaismas avoti vidējā līmenī

Arī vannas istabā, tāpat kā citās mājas telpās, eksistē zonēšanas nepieciešamība. Gaismas zonēšanai izmanto lokālos gaismas avotus. Pat nelielā, tehniski nesarežģītā vanna istabā ir gudri zonu ap spoguli izveidot kā atsevišķu funkcionālu zonu. Vannas istabā, kurā ir nišas vai podiumi var būt izdalītas pat vairākas zonas.

Spogulis un izlietne – pati svarīgākā zona. Abpus spoguļa dizaineri rekomendē uzstādīt dažus simetriski izvietotus gaismas avotus, kuri no vienas puses rada labu apgaismojumu, bet no otras – nežilbina acis un neveido asas ēnas. Šai gadījumā ir svarīgi, lai lampas neatspoguļotos spogulī. Kā gaismas izkliedētāju var izmantot matētu vai baltu gaismekļa stiklu. Tieši balts būs vislabākais.

Apgaismojums vannas istabāApgaismojums vannas istabāApgaismojums vannas istabā (3)Apgaismojums vannas istabā (7)

Ja spogulis ir vidēja lieluma, to labāk izgaismot pa perimetru. Ja spogulis ir plats, lai gaisma kristu vienmērīgi, gaismas avotus izvieto horizontāli gar spoguli, apmēram 2 m attālumā no grīdas. Ideāli izgaismot seju palīdz bra gaismas avoti ar lokaniem kronšteiniem, kurus var locīt kā vēlas, tādejādi iegūstos optimālo gaismas virzienu. Spoguļu izgaismošanai var izmantot jebkura tipa lampas. Galvenais, lai to spektrs būtu cik vien var pietuvināts dabiskās gaismas spektram.

Apgaismojums vannas istabā (4)Apgaismojums vannas istabā (8)Apgaismojums vannas istabā (9)Apgaismojums vannas istabā (11)Apgaismojums vannas istabā (15)Apgaismojums vannas istabā (17)Apgaismojums vannas istabā (21)Apgaismojums vannas istabā (20)

Izgaismota vanna. Lai vannā atpūstos un relaksētos, tai kaut vai nosacīti jābūt izolētai no pārējās santehnikas. Daži ražotāji piedāvā vannu modeļus ar autonomu apgaismojumu – skats patiesi ir efektīgs, bet ne katram pa kabatai.

gallery-landing-2aizgaismota vanna (2)izgaismota vanna (3)izgaismota vanna (4)izgaismota vanna (5)izgaismota vanna (6)izgaismota vannaizgaismota vanna (9)

Ir pieejamāki, bet ne mazāk interesanti varianti. Piemēram, vannas zonu var nodalīt ar vienā virzienā novirzītas gaismas kūli, iegremdējot pārējo telpu pustumsā. Vai arī, virs vannas pakārt lampu ar abažūru no krāsainā stikla.

Plašā vannas istabā ar zemiem griestiem, krāsainus gaismas avotus var grupēt pie griestiem vai citos nepieciešamos sektoros. Tādas zonēšanas rezultāts ir ļoti efektīvs. Skaistu gaismu virs ūdens var radīt izmantojot augstu, apmēram 2 m garu stāvlampu.

Apgaismojums vannas istabā (22)Apgaismojums vannas istabā (23)

Izgaismoti skapīši un plauktiņi. Kā papildus apgaismojuma variantu vannas istabā dizaineri piedāvā mēbeļu un izlietņu izgaismošanu. Atvilktnēs, atveramos skapjos, vaļējos plauktos tiek iebūvēti maziņi gaismas avoti, kas palīdz ātrāk atrast nepieciešamās mantas un radīt vēl patīkamāku atmosfēru.

vannas istabas gaismas avoti (2)vannas istabas gaismas avotigaismas avoti vannas istabavannas istabas gaismas avoti

Protams, sazonējot vannas istabas telpu ar gaismas palīdzību, gaismas avotus var izvietot virs katra santehnikas punkta. Galvenais noteikums – visam jābūt funkcionāli attaisnotam. Ja tavā dušas kabīnē nav autonomā apgaismojuma, par to būs jāpadomā un vispareizāk to izdarīt laicīgi, remonta laikā.

Apgaismojums vannas istabā (2)Apgaismojums vannas istabā (3)Apgaismojums vannas istabā (4)Apgaismojums vannas istabā

Grīdas (zemais) apgaismojums

Tas vannas istabā rada īpašu noskaņojumu. Tāds apgaismojums pieder pie papildus, dekoratīvā apgaismojuma. Ir speciālie, izturīgie un hermētiskie gaismas avoti, kas domāti dārza celiņu izgaismošanai. Tie viennozīmīgi der arī vannas istabas grīdas izgaismošanai. To ārējais diametrs ir apmēram 5 cm. Spuldzītes, kas tiek izmantotas tādiem apgaismojumiem nedrīkst būt spēcīgākas par 5 vatiem.

Apgaismojums vannas istabāApgaismojums vannas istabā (16)

Lai vannas istabā radītu neparastu gaismas efektu, gaismas dizaineri piedāvā izmantot grīdas lampas, iluminatorus, caurspīdīgus un krāsainus lukturīšus. Šāda tipa gaismas avoti pieder pie papildus, dekoratīvajiem.

Vai gaismas avots būs vannas istabas dekoratīvais elements pat izslēgtā veidā – tas tiek lemts saskaņā ar stilistisko uzdevumu un personīgajiem mājas iemītnieku uzskatiem. Gaismas avotu un veidu ir daudz – sākot ar halogēna „zvaigžņotajām debesīm” līdz pat greznai lustrai griestu vidū. Ideāli, ja gaismas avota izskats atbilst santehnikas aksesuāru dizainam. Ja pati vanna ir kā zaigojošs dekors, pārējos gaismas avotus vislabāk izmantot neuzkrītošus vai pat slēptus no redzes loka. Savukārt, ja santehnika, jaucējkrāni un vannas istabas apdare ir neuzkrītoša, gaismas avotus jāizmanto kā uzkrītošus, spilgtus un dekoratīvus elementus.

Apgaismojums vannas istabā (25)Jāņem vērā, ka gaismas ķermeņu īpašības var strauji mainīties tos ieslēdzot vai izslēdzot. Nekādi sev nepievēršot uzmanību, telpā var karāties maza, necila lampiņa. Bet tiklīdz tiek ieslēgta gaisma, sākas izrāde: spēle ar ēnām, gaismas atspulgiem un žilbinošām interjera detaļām. Mūsdienu gaismas ķermeņi var radīt lielu estētiku pat ap triviālajām ūdens procedūrām!

Tiecoties pēc skaistuma, nedrīkst aizmirst par drošības prasībām. Elektrotehnika nepiedod aplamības – gaismas avotiem jābūt aizsargātiem no tiešas mitruma nokļūšanas uz tiem, bet metāliskā armatūra pieprasa obligātu sazemēšanu.

Bet tas jau ir profesionāļu darbs.